Нещодавно збірні команди з вільної боротьби повернулись з Японії, де проходили навчально-тренувально збори. Ми поспілкувались з Президентом Асоціації спортивної боротьби України Юрієм Копитко про те, як вдається організовувати такі маштабні проекти  та про виклики які стоять сьогодні перед спортивними функціонерами.

Про збір в Японії

«В цьому році розпочався новий Олімпійський цикл і ми з головними тренерами вирішили, що потрібні деякі зміни в підготовці, а саме необхідно більше закордонних НТЗ. Для того, щоб досягати найвищих результатів, потрібно тренуватися з найсильнішими командами світу, з країнами-лідерами в боротьбі, такими як Японія, США, Туреччина, Казахстан, борці греко-римського стилю з Балканськими та Скандинавськими країнами. І поставивши собі цілі ми одразу почали їх реалізовувати.

В Японії наші спортсмени мали можливість тренуватися разом з Олімпійськими чемпіонами, чемпіонами світу.

Війна триває, ворог завдає ударів по нашим містам, знищує спортивну інфраструктуру, тому стає все складніше організовувати ефективний та безпечний тренувальний процес. В нас прекрасні взаємини з усіма федераціями в світі, окрім звичайно, представників країн-агресорів. Я напряму спілкуюсь майже з усіма президентами, в нас хороші теплі відносини і з часом вибудувались такі домовленості, що вони готові на хороших умовах приймати наші команди. Чимало країн в світі зацікавлені в прийомі вітчизняних спортсменів. В цьому Асоціації стабільно допомогають Міністерство молоді та спорту України, Національний Олімпійський Комітет та наші партнери компанії «ЛІМО», «Карпатська Джерельна», «Lanavitta». Також хотів би відзначити, що ми почали залучати грантову підтримку. Асоціація вже виграла два гранти для реалізації певних спортивних проектів. І ми плануємо далі рухатись в цьому напрямку.»

Про спортивну дипломатію

«Кожен виїзд за кордон на збір, крім спортивної складової має ще одну дуже важливу ціль – ми розповідаємо світу про війну в Україні. Коли на змаганнях на честь перемоги звучить гімн України ми нагадуємо світові, про найбільшу війну ХХІ століття. Але під час тривалих візитів у наших спортсменів є можливість розповісти більше. Розповісти про те, як вони переживали окупацію, як тренуються під звуки повітряної сирени, як допомагають війську. Вже традиційно в Японії наші дівчата проводили цілі лекції, розповідаючи про російсько-українську війну, давали десятки інтерв’ю для провідних телеканалів. Паралельно з дипломатичною місією дівчата завжди знайомлять господарів килима з українською культурою. Наприклад борщ у Японії викликав справжній фурор.

Всі наші поїздки координуються з Міністерством закордонних справ. Наші спортсмени усвідомлюють важливість спортивної дипломатії. Адже люди на іншому кінці планети краще зрозуміють справжню людину, щирі емоції та розповіді. Тому ми доносимо простим громадянам, наскільки важливо, щоб їхні уряди підтримували нашу державу.

Насправді кожного разу іноземців шокують наші розповіді. І вони щиро вражені незламністю українців.»

Про 2025 спортивний рік

«Я задоволений, як розпочався спортивний сезон в цьому році. Всі наші європейські старти пройшли дуже успішно. У всіх вікових категоріях, U15, U17, U20, U23 ми повернулись з чималою кількістю медалей, і на всіх змаганнях жовто-блакитна команда була серед лідерів в командному заліку.

Team Ukraine

Приємно, що незважаючи ні на що, молодь росте і розвивається і демонструє здобутки на міжнародних стартах.

Зараз розпочинається етап чемпіонатів світу. Побачимо, як буде, але ми робимо все, щоб наші хлопці та дівчата показували найкращі результати. Завдяки нашим друзям та партнерам наші юні борці забезпечені всім необхідним. Тому ми впевнено йдемо вперед, в нас амбітні плани, але ми готові багато працювати, аби їх реалізувати.

Звичайно війна поставила перед нами додаткові виклики. Одна з нйабільших проблем для всіх спортивних федерацій в Україні на сьогодні це втримати спортсменів та тренерів на батьківщині. Зі своєї сторони ми намагаємось максимально закрити питання забеспечення, гідних умов, преміювання та безпеки. Але вважаю, що найкраща мотивація – патріотизм. Ті, хто продовжує виступати під жовто-блакитним прапором – це справжні патріоти, вони дійсно хочуть прославляти рідну країну на світовій арені.”

Про наступні кроки

“Зараз команди готуються до рейтингового турніру у Варшаві. Після повернення команди вирушають в гори на збір, де наші борці будуть посиленно тренуватись до чемпіонату світу в Загребі. А після чемпіонату ми плануємо, що всі три збірні вирушать до Сполучених Штатів на збори. Домовленості про це вже існують.

Новий Олімпійський цикл вже розпочався і ми ставими перед собою нові цілі – здобути якомога більше ліцензій та успішно виступити у Лос-Анджелесі.»