Українські борці та борчині завершили навчально-тренувальні збори в Японії. Протягом трьох тижнів представники боротьби України працювали у високопрофесійних умовах, познайомилися з іншим підходом до тренувань та обмінялися досвідом із японськими атлетами.
Про поїздку до Японії, де збірні України готувалася до чемпіонату світу з боротьби, в ексклюзивному інтерв’ю Kamp-Sport розповіла дворазова чемпіонка Європи Оксана Лівач.
Оксано, які загалом враження від зборів у Японії?
В Японії я вже вчетверте, а тренувальні збори тут проходжу втретє. Враження, як завжди, тільки позитивні. Головне, що повертаємось із бойовим настроєм, потрібним для нашої збірної. Мали нагоду багато спарингувати з японками, а японський стиль загалом дуже сильно виділяється з-поміж усіх інших. І нам було важливо саме незадовго до чемпіонату світу випробувати себе, відчути, як тренуються японки і яка в них зараз боротьба. Перед світовою першістю дуже важливо мати спаринги з представницями Азії.

Цього разу мета поїздки також була не лише спортивною, а й інформаційною?
Так, Японія дуже сильно підтримує Україну. Я навіть знаю, що представниці країни-агресора протягом багатьох років хочуть потрапити на збори до Японії, але японці їм відмовляють. Це хороший прояв підтримки української позиції з боку Японії. Крім того, ми багато говорили про Україну, про те, що війна триває. Розповідали також, у яких реаліях нам доводилось готуватися до Олімпійських ігор. Проводили, зокрема, лекцію для студентів.

Як вам спаринги проти японок. Ви неодноразово з ними боролися, тож чи здивували суперниці вас чимось?
Насправді не надто сильно здивували. Принаймні мене. Ми вже знаємо, як борються японки, який у них стиль. Але з кожним разом я збагачую власний багаж інформації та досвіду. Розумію, над чим вони більше працюють, які їхні сильні та слабкі сторони. На цих зборах намагалася максимально більше працювати над розумінням кондицій японок, підсилювати свої слабкі сторони та борцівську витривалість. У них вона дуже потужна, тому цей досвід буде нам корисним на майбутніх змаганнях.
Наскільки вам і партнеркам у збірній сподобались умови проживання в Японії?
Умови були прості, але все було по-живому і по-домашньому, як зараз популярно казати (усміхається). Ми жили в гуртожитку разом із студентами університету, де й тренувались. Максимально занурились в менталітет і повсякдення Японії, тому що проживали разом із японками, спілкувались із ними. Ми спостерігали, як вони поводять себе в побуті, як ставляться до порядку і до свого розкладу дня. Дуже цікаво відчути себе в такому середовищі. Харчувалися корисною їжею: багато риби та різних продуктів. Для нас, зокрема, готували зазвичай європейську їжу. Це було приємно, адже жіночка-кухар навіть готувала для нас борщ.


Розкажіть, в яких заходах брали участь борчині збірної України?
Чимало активностей у нас було. Японці – дуже відповідальні люди, тож влаштовували нам різні поїздки. Пригадую, як ми вирушили до храму – для нас це було велике культурне збагачення. Дуже цікаво було побачити щось нове, зовсім кардинально інше, ніж у нас. Нам намагались показати якомога більше японської культури. До речі, для нас замовили спеціальну службу, де молилися за мир у нашій країні і перемогу. Також зустрічалися з дітками в садочках, де вони нам показували свої знання. Ми помітили, що вже з такого раннього віку дітки дуже дисципліновані та послушні. Крім того, вони добрі та веселі, піднімали нам настрій. Загалом японці добре для нас старались. Їм усе вдалось і ми довго будемо про це пам’ятати.
Зараз знання японців про війну в Україні покращилось, якщо порівнювати з вашою попередньою поїздкою?
За всіх японців сказати складно, але наша лекція для студентів, вважаю, була продуктивною. Вони були вражені тим, що ми розповідали. Як ми зрозуміли за їхньою реакцією, японські ЗМІ майже не транслюють подій, які відбуваються в нашій державі. Студенти та й загалом інші люди, з якими ми зустрічались, висловлювали повагу через те, що ми продовжуємо змагатися і перемагати в умовах війни.
Які плани жіночої збірної України після Японії? На вашу думку, цей тренувальний збір дав змогу якісно підготуватись до чемпіонату світу?
Щодо наших найближчих планів – це міжнародний турнір у Варшаві. Для нас ці змагання передбачатимуть безпосередньо пробний тренувальний процес підготовки до чемпіонату світу. Будемо випробовувати себе вже у змагальному середовищі. Одразу після турніру вирушаємо на тренувальні збори в горах, де будем протягом трьох трижнів. І згодом заключний збір у Конча-Заспі.
Такі, збори, як у Японії, дуже гарно впливають на нашу спортивну форму. І однозначно, що ми провели багато борцівських спарингів, яких не мали змогу провести в Україні. Це було потрібно кожній з нас. І плюс у тому, що все-таки нам потрібно більше спарингувати з представницями азійської школи боротьби. Тепер ми маємо матеріал для аналізу в подальшому й можемо бачити, куди йти далі і як зростати. Потенціал точно є, збірна у нас потужна, багато хороших дівчат. Проаналізувавши ці збори та набравши досвіду, йдемо вперед.

Як ви почуваєтесь зараз із наближенням старту чемпіонату світу? Чи є якесь хвилювання? Ви мали успішну весну, де перемогли на чемпіонаті Європи…
Стан звичайний. Єдине скажу, що після Японії складна акліматизація. А загалом налаштована на тренувальних зборах виконувати всі завдання, які перед нами ставлять тренери. А там вже побачимо – я не можу спрогнозувати, в якому стані підійду до чемпіонату світу. Роблю все можливе від себе на сьогодні. Буду намагатися якнайкраще представити Україну. Дійсно, я сподіваюся, що є шанси, і ними потрібно скористатися. Все нам під силу і на світовій першості все для нас можливо. Головне – налаштуватися в день боротьби.

НТЗ збірних України став можливим завдяки зусиллям Асоціації спортивної боротьби України та особисто президента АСБУ Юрія Копитко, віце-Президента Едуарда Прощука та менеджера команди Андрія Воронцова. Раніше жіноча збірна України за підтримки Асоціації спортивної боротьби України на чолі з Юрієм Копитком мала навчально-тренувальні збори в японській Наґої в 2023-му році.
Цьогорічний чемпіонат світу з трьох видів боротьби відбуватиметься в хорватському Загребі впродовж 13-21 вересня.
Джерело: Kamp-Sport