Головний тренер жіночої збірної України з боротьби Володимир Євонов в інтервю Kamp-Sport розповів про чемпіонат України у Львові, майбутній рейтинговий турнір у Бішкеку, підготовку дівчат до ліцензійного чемпіонату світу у Сербії та критерії відбору на нього. Окрім того, Володимир Євгенович розповів чи стало для нього несподіваним потужне повернення на килим Юлії Ткач після народження другої дитини.

Володимире Євгеновичу, що скажете за підсумками чемпіонату України з боротьби, що відбувся у Львові і отримав масу схвальних відгуків? 

Було яскраво та красиво. Пригадую, також було класно проведено чемпіонат України у Києві у січні 2022 року. Вважаю, це другий чемпіонат, який пройшов на дуже високому європейському рівні. Хоча я уже дуже звик до різноманітних змагань, не завжди на все звертаю увагу. Після 24 лютого 2022 року у Львові у нас був перший навчально-тренувальний збір, який організувало керівництво Асоціації спортивної боротьби України. Юрій Копитко та його команда, незважаючи на складні часи для країни, нам завжди допомагали: як і раніше, так і зараз.

Чи задоволені побаченим на чемпіонаті України? 

Ми дали відпочити дівчатам, які добре виступили на чемпіонаті Європи у Хорватії. Мова йде про Оксану Лівач, Юлію Ткач, Аліну Грушину (Якобію), Ірину Коляденко. Звісно, можливо, для відбору на чемпіонат світу було б краще, щоб вони відборолися на чемпіонаті України. Якщо б вони виграли чемпіонат України, тоді уже пряма дорога на ліцензійний чемпіонат світу в Сербію. Зараз їдемо на рейтинговий турнір в Киргизстан. Виїжджаємо 29 травня. Також влітку у нас заплановані турніри в Угорщині (також рейтинговий) або Польщі, однак про це наразі рано говорити. Дуже сподіваємося, що з нашим видом спорту не станеться так само як з дзюдо, коли напередодні чемпіонату світу допустили росіян та білорусів.

Українки за підсумками чемпіонату Європи в Загребі посіли перше місце в загальнокомандному заліку континентальної першості, здобувши шість медалей у десяти вагових категоріях – 2 золоті, 3 срібні та 1 бронзову

Розумію, що питання не зовсім до Вас, але все-таки які плани в команди, якщо на чемпіонат світу будуть допущені росіяни та білоруси? 

Наступного року відбудеться ще два ліцензійні турніри, де можна буде відібратися на Олімпійські Ігри у Парижі. Наразі є кілька країн, які можуть прийняти ці змагання. Це європейські країни. Перший турнір континентальний, а другий – світовий. На двох турнірах буде розіграно п’ять ліцензій.

Чекаємо також на хороші новини як з фронту, так і зі світу спорту. Сподіваюся, вони будуть. Якщо є рішення, що ми разом з росіянами та білорусами не змагаємось, це рішення не обговорюється взагалі. Дякую ЗСУ за можливість займатися щоденними справами та тренувати дівчат, які прославляють нашу країну на міжнародній арені.

Ви взагалі уявляєте сутички, якщо будуть допущені росіяни та білоруси. Хто дасть гарантії безпеки? 

Думаю, ніхто. Хлопці можуть побитися, це 100%. Ненависть до росіян у світі стрімко зростає.

Повернемось ще до чемпіонату України. Чи були для Вас нові імена на цьому турнірі? 

Є цікава дівчина у ваговій категорії до 50 кг. Це Вікторія Слободенюк з Житомира, яка виграла чемпіонат України. Нагадаю, після срібної медалі на чемпіонаті Європи Оксана Лівач в цій категорії на внутрішньому чемпіонаті не боролася. 

Вікторія Слободенюк виступить на чемпіонаті Європи U-20 в Іспанії. Будемо слідкувати за її боротьбою. Окрім Вікторії Слободенюк там також виступить уродженка Трускавця Олександра Хоменець, а також Ірина Бондар з Житомира та Ірина Заблоцька з Івано-Франківська. Ці дівчата ще молоді, аде уже досвідчені. Чемпіонат Європи U-20 відбудеться наприкінці червня в Іспанії, а чемпіонат світу U-20 у середині серпня у Польщі.

Які шанси у дівчат, які ще є юніорками, відібратися в основну збірну на чемпіонат світу? 

Звісно, що такі шанси у них будуть. При необхідності дамо дівчатам проборотися між собою. Будемо слідкувати і за чемпіонатом Європи, і за чемпіонатом світу серед юніорів.

Які головні критерії відбору на чемпіонат світу? 

Якщо дівчина здобуває 1-2 місце на чемпіонаті Європи і виграє чемпіонат України, вона спокійно може готуватися до чемпіонату світу. Якщо спортсменка програє у фіналі чемпіонату України або цей чемпіонат пропускає, то ми уважно спостерігаємо за розвитком подій. Тут є турніри, при необхідності сутички, які ми можемо організувати. В борцівських колах це називається прикидка. Це лише в тому випадку, якщо якийсь пазл у нас не складається. Є спортсменки, які добре виступають вдома, а не можуть себе проявити на міжнародних змаганнях. Це також потрібно врахувати.

Як відбувається так звана «прикидка»? 

Все як на офіційних змаганнях: обов’язкове зважування, а потім сутичка при професійних суддях.

Чи є спортсменки, які непогано себе проявляють в неолімпійських категоріях, однак прагнуть потрапити в олімпійську? (неолімпійськими категоріями є 55, 59, 65 та 72 кг – авт.) 

Олександра Хоменець. У ваговій категорії до 57 кг виступає Аліна Грушина (Якобія). Думаю, вона готова дуже добре, щоб досягнути серйозного результату на Олімпійських Іграх. Те саме можу сказати і про Ірину Коляденко у ваговій категорії до 62 кг. Олександра Хоменець – молода перспективна дівчина, з характером. У неї ще все попереду.

Тетяна Сова (Ріжко) та Алла Белінська – призерки останнього чемпіонату Європи. У Загребі Тетяна виступала у вазі до 65 кг, а Алла – до 68 кг. На чемпіонаті України в олімпійській вазі до 68 кг Сова перемогла Белінську. Що буде далі у категорії, покажуть лише турніри.

Чи може Олександра Хоменець боротися в олімпійській вазі до 53 кг? 

Я про це говорив її тренеру Оресту Скобельському. Тут не все так просто, оскільки потрібно ганяти вагу. Олександра, як на мене, знаходиться між двома олімпійськими категоріями. Було б добре подивитися на неї в цій категорії.

Навчально-тренувальний збір на Закарпатті

У вазі 59 кг успішно на чемпіонаті Європи виступила Юлія Ткач (дівоче прізвище Остапчук). Чи сподівалися на таке потужне повернення Юлії на килим після народження другої дитини? 

Ні. Я вже думав, що кар’єра буде йти до завершення: все-таки друга дитина і вік могли дати своє. Юлія – молодець. Захотіла повернутися і це зробила. Я думав спробує і все, а тут на рейтинговому турнірі вона перемагає чемпіонку світу… У фіналі чемпіонату Європи в Хорватії було прийнято рішення зняти її з сутички через високу температуру. А це могла б бути золота медаль. У неї колосальний досвід. Всі ж знають, що Юлія – чемпіонка світу. Її побоюються на офіційних змаганнях. Також зауважу, що після народження першої дитини в Юлії також була хороша спортивна форма і вона стала чемпіонкою світу.

Які головні завдання будуть для дівчат на міжнародному турнірі в Бішкеку? 

Чимало наших дівчат посідають високі місця у світовому рейтингу. Звісно, ми хочемо добрати ще очок, аби ще зміцнити наші позиції. На чемпіонаті світу, де буде розіграно 5 ліцензій, будуть розсіяні дівчата, які в рейтингу займають 1-4 місце. Ну і, звісно, є преміальні для спортсменів від організаторів за призові місця в стабільній валюті (сміється). Це також мотивація.

Юлія Ткач

Які ще плани команди на літо? 

Плануємо також провести збори на базі Заросляк у Карпатах. Ми б туди хотіли поїхати після змагань в Будапешті в липні. В ідеалі було б 18-24 дні побути в Карпатах. Також є варіант поїхати в Южний на базу баскетбольного клубу «Хімік». Там створено дуже комфортні умови.

Джерело: Богдан Пастернак

https://kamp-sport.com/